Dikdörtgen Formasyonu Nedir?

Dikdörtgen Formasyonu Nedir?

Teknik Analizlerde Dikdörtgen formasyonunda nasıl önlem almamız gerektiğine bir bakalım.

Herhangi bir değer varlığının fiyatı, belirli zaman aralığında paralel direnç ve destek çizgileri arasında ilerlerse dikdörtgen formasyonu oluşur.

Teknik analizlerde dikdörtgen formasyonu gözlenirse, varlığın fiyatı direnç seviyesine çıkınca kâr alımları hızlanırken destek bölgesine doğru düşüşlerde boğaların satın alımları artar.

Dikdörtgen formasyonu, ayılar ve boğalar arasındaki köşe kapmaca oyunu sonunda fiyatın belirli bir alana sıkışmasıyla gerçekleşir. Fiyat dirence yaklaşınca ayılar, desteğe inince boğalar daha agresif işlem yapıyor demektir.

Genellikle konsolidasyon sürecine ve alıcılarla satıcılar arasındaki kararsızlığa işaret eden dikdörtgen formasyonunun ardından aşağı ya da yukarı yönlü sert bir hareket beklenir.

Trader’lar, dikdörtgen formasyonunun oluştuğunu gözlemlediklerinde bir süre işlem yapmayıp trendin hangi yönde kırılacağını tespit etmek üzere beklemeye geçerler.

Ayı Dikdörtgen Formasyonu Nedir?

Fiyatlarda düşüşün gözlendiği ayı piyasasının ardından, alıcılarla satıcılar arasında konsolidasyon süreci yaşandığında ayı dikdörtgeni ismi verilen yapı oluşur.

Normal şartlarda fiyatta düşüşün ardından gözlenen ayı dikdörtgeni, konsolidasyon sürecinin tamamlanmasının ardından gerileme yaşanma ihtimaline karşı dikkatli olunması konusunda uyarı verir.

Grafikte de gösterildiği üzere düşüş trendinin ardından konsolidasyon sürecine giren ve aşağı yönlü kırılan fiyatın, en az dikdörtgenin yüksekliği oranında gerilemesi beklenir.

Böyle bir senaryoda trader’lar, dikdörtgen formasyonunun aşağı yönlü kırıldığı süreci biraz gözlemledikten sonra kısa (short) pozisyon açarlar ve fiyatın daha da düşmesini beklerler.

Boğa Dikdörtgen Formasyonu Nedir?

Yükseliş trendinin ardından fiyat konsolide olmuş, belli bir zaman aralığı içinde aynı seviyelerde tepe ve dip noktaları meydana gelmeye başlamışsa, boğa dikdörtgeni formasyonu ortaya çıkar.

Bu formasyon gözlendikten sonra konsolidasyon süreci yukarı yönlü bozulursa, fiyat genellikle dikdörtgenin yüksekliği ölçeğinde yukarıya hareket eder.

Trader’lar, dikdörtgen formasyonunun yukarı yönlü kırıldığı süreci takip eder ve akabinde uzun (long) pozisyon açarlar. Teknik analiz ışığında genel beklenti, fiyatın daha da yükselmesi yönündedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir