Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Nedir?

Para Politikası dediğimizde aklımıza Merkez Bankaları tarafından yürütülen düzenlemeler gelmektedir. Paranın maliyetini (faiz oranını) etkileyen ve ulusal ekonomik çıkarları destekleyen Merkez Bankalarından biri de Fed’dir. 1913’de Federal Reserve Bank (FED), ABD’de Para Politikasını yürütmek üzere görevlendirilmiştir.

FOMC’nin Yapısı Nedir?

Fed Açık Piyasa Komitesinde toplamda 12 üye bulunmaktadır ve komitede bulunan 7 üye, Fed Yönetim Kurulunu Oluşturur. Fed Başkanı aynı zamanda New York Federal Bank’ın Başkanıdır. Kalan 4 üye ise diğer 11 Fed Başkanlarından oluşmaktadır ve 4 üye yıllık olarak değişmektedir. Oy hakkı bulunmayan Fed Başkanları da Komite toplantısına katılmaktadırlar ve tartışmalarda söz hakları bulunmaktadır. Ayrıca ekonomi ve politika seçeneklerinin belirlenmesinde söz alabilmektedirler. FOMC, Yılda 8 Kez toplanır. Bu toplantılarda Komite, ekonomik ve finansal görünümü değerlendirirler, para politikasının duruşunu belirlemektedirler. En önemlisi de fiyat istikrarı ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin önündeki riskleri değerlendirmektedirler.

FED faiz kararı ne zaman 2022?

FED faiz kararının ne zaman açıklanacağı, piyasaları yakından takip eden yatırımcılar tarafından merak ediliyor. ABD Merkez Bankası (FED) Temmuz ayı toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı yapıldığı açıklanmıştı. Şimdi de küresel piyasalar gözünü kulağını yapılacak olan yeni FED toplantısına çevirdi. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından Eylül ayında yapılacak olan toplantı birçok yatırımcı tarafından merakla bekleniyor.

Altın, dolar ve kripto para yatırımcıları tarafından beklenen FED faiz kararı toplantısı 20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

POWELL’DAN FAİZ MESAJI

Powell, Fed’in 20-21 Eylül’deki para politikası toplantısında faizi ne kadar artırabileceği konusunda bir ipucu vermedi. Piyasanın faiz artışı beklentisi 50 ile 75 baz puan arasında değişiyor.

Covid-19 salgınının tedarik zincirini bozmasıyla ortaya çıkan ve Rusya-Ukrayna savaşının emtia fiyatlarını artırmasıyla ivmelenen enflasyon, ABD’de büyük bir endişe kaynağı haline gelerek fiyat istikrarının sağlanması konusunda Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Ülkede yıllık enflasyon haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkarken, temmuzda 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetmişti.

Yükselen enflasyon karşısında geçen yılın son çeyreğinde para politikası tonu değişmeye başlayan Fed, mart ayından bu yana toplamda 225 baz puanlık faiz artırımına gitmişti.

FOMC HAFTASINDA KRİTİK SEVİYELER

Fed Toplantısı yaklaşırken beklenen değerler;

  • Eylül’de 75 baz puan olasılığı %80.
  • Kasım’da 50 baz puan olasılığı %58.
  • Aralık’ta 50 baz puan olasılığı %36 olurken 25 baz puan olasılığı %45’te.

Fed’in en iyi ihtimalle üçüncü defa da 75 baz puanlık faiz artışı yapması beklenirken 100 baz puan olasılığına da halen ihtimal veriliyor. Yani Fed, 100 baz puanlık faiz artışı yaparsa bu çok büyük bir sürpriz olmaz ama fiyatlamaları oldukça etkiyebilir.

Pandemiden yeni çıkmışken tekrardan %50 artması ve savaşın verdiği kriz ile dolara talep artıyor. Bu durum Altının önünüz kesti ve baskıyı arttırmaktadır.

Beklenen verilere göre alınabilecek önlemler nelerdir?

Dolar endeksi yine 110 seviyesi civarlarında yani 20 yılın en yükseğinde işlem görüyor. Agresif faiz artırımlarının devam etmesi, bu senenin son çeyreği ve 2023’ün ilk çeyreğine dair, kısaca yakın vadede ekonomik risklerin yüksek olduğuna dair açıklamalar gelirse dolara olan talep de artmaya devam edebilir. Bu durum tahvilden endekse dolar varlıkların biraz daha güçlenmesini sağlayabilir.

Endekste kısa vadede 108 seviyesi altı denemeler sınırlı kalırsa 113’e doğru hareket devam edebilir. Grafik orta-uzun vadeyi gösteriyor. Takip eden okuyucularımız hatırlayacaktır, orta vadede 97,50 üzerini endekste alımların korunduğu bölge 108,0-108,50 üzerini ise güçlenen bölge olarak önemli görüyorum.

Grafikte daha yakın vadeli şu demek oluyor ki 14 haftalık ortalama 107,47’de yani önemsediğimiz güçlü alım bölgesine yaklaşıyor. 52 haftalık averaj ise 100,51’de şu demek oluyor ki 97,50’nin çok üzerinde. Görünüm pozitif.

Dolar Endeksi

Altın Endeksi üstün dereceli sonrası denen fakat korunan 1.676 dolar geçen hafta kırıldı. Aslen bir destek yahut direnç seviyesinin kırıldığını söylemek için sadece günlük kapanış yapması kafi değildir. Hem günlük kapanış olarak bu desteğin altında olması aynı zamanda en yakın vadeli yani haftalık işlemler içinde de bu destek/direnç noktasından uzaklaşması gerekir.

Baktığımızda, Perşembe günü 1.676 dolar geçildi. Cuma günü 1.654 dolar görüldü, ancak gün içinde dipten alım geldi. Fiyat haftayı 1.675 dolardan kapattı. Bugün ise fiyat 1.663 dolara geriledi. Dolayısıyla bugün ve takip eden günlerdeki kapanışı izleyeceğiz. En önemlisi FOMC ile 1.676 dolardan ne kadar uzaklaşılacağı… Eğer altında faiz baskısı artmaya devam ederse düşüş de hızlanabilir. FOMC sonrası fiyat yükselişe geçerse 1.676 dolar üzerinde kapanış yapacak mı bunu izleyeceğiz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir