Forward Nedir?

İhracatçıyı belirli bir vadede önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikteki dövizi alma veya satma, Bankayı ise dövizi satma veya alma yükümlüsü kılan, vade sonunda ise nakdi uzlaşmalı ya da kaydi teslimatlı olarak gerçekleştirilen ticari işlemler anlamına gelir.

Forward Nedir?

Forward Türleri Nelerdir?

Türk Eximbank’ın İhracatçıdan Döviz Kuru Forward Alışı: İhracatçı önceden belirlenmiş dövizi, belirli bir vadede, önceden anlaşılan fiyat üzerinden Bankaya satar. Banka ise önceden belirlenmiş dövizi, belirli bir vadede, önceden anlaşılan fiyat üzerinden satın almakla yükümlüdür. Forward işleminde İhracatçının yükümlülüğünü yerine getirmeme riskine karşılık Banka, İhracatçıdan teminat talep eder.

Türk Eximbank’ın İhracatçıya Döviz Kuru Forward Satışı: İhracatçı önceden belirlenmiş dövizi, belirli bir vadede, önceden anlaşılan fiyat üzerinden Bankadan alır. Banka ise önceden belirlenmiş dövizi, belirli bir vadede, önceden anlaşılan fiyat üzerinden satmakla yükümlüdür. Forward işleminde İhracatçının yükümlülüğünü yerine getirmeme riskine karşılık Banka, İhracatçıdan teminat talep eder.

Ürünün Amacı Nedir?

Forward işlemi ile İhracatçının döviz kurundaki artıştan/azalıştan kaynaklanan kur riskinden korunması amaçlanmaktadır.

İşlem Hangi Para Birimleri İle Yapılmaktadır?

Forward işlemine konu para birimleri Türk Lirası, ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni vb. Hazine Daire Başkanlığı’nın karar vereceği para birimleridir.

Vade ve İşlem Limitleri Nelerdir?

İhracatçının maksimum türev işlem limiti, İhracatçıya tahsis edilen genel limitin yüzde 50’si ya da 25 milyon dolar ile sınırlıdır.

İhracatçının forward işlemi için talep edebileceği minimum işlem tutarı ise 20.000 ABD Doları ve muadili para birimleridir.

Forward işlemlerinin vadesi en çok 360 gündür.

Hangi Saatler Arasında İşlem Yapılabilir?

Forward işlemleri 09:30-15:30 saatleri arasında yapılabilecektir. İşlem vadesi ilgili para birimlerinin resmi tatil günlerinde olamayacaktır.

Maliyeti Nedir?

Forward işlemi için Banka tarafından herhangi bir işlem ücreti ya da komisyon alınmamaktadır. Teminat karşılığında işlem yapılmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir