GRAFİK ÇUBUĞU NEDİR?

Grafik Çubuğu Nedir?

Çubuk grafikler, zaman içinde birden çok fiyat çubuğu gösterir. Her çubuk, fiyatın belirli bir süre boyunca nasıl hareket ettiğini gösterir. Günlük çubuk grafik, her gün için bir fiyat çubuğu gösterir. Her çubuk tipik olarak o dönem için açık, yüksek, düşük ve yakın (OHLC) fiyatları gösterir. Bu yalnızca yüksek, düşük ve yakın (HLC) değerleri gösterecek şekilde ayarlanabilir. Teknik analistler, ticari kararlar almaya yardımcı olan varlıkların fiyat performansını izlemek için çubuk grafikler veya şamdanlar veya çizgi grafikler gibi diğer grafik türlerini kullanırlar.

Çubuk grafikler, trader’ların trendleri analiz etmelerine, potansiyel trend dönüşümlerini tespit etmelerine ve oynaklık / fiyat hareketlerini izlemelerine olanak tanır.

Önemli Bilgiler

 • Çubuk grafik, belirli bir süre için açık, yüksek, düşük ve kapanış fiyatlarını gösterir.
 • Fiyat çubuğundaki dikey çizgi, dönemin yüksek ve düşük fiyatlarını temsil eder.
 • Her bir fiyat çubuğundaki sol ve sağ yatay çizgiler, açık ve kapalı fiyatları temsil eder.
 • Çubuk grafikler renklerle kodlanabilir. Eğer kapanış açıklığın üzerindeyse, siyah veya yeşil renkte olabilir ve kapanış açıklığın altındaysa çubuk kırmızı renkte olabilir.

Grafik Çubukları Nasıl Çalışır?

Çubuk grafik, her çubuk belirli bir dönem için fiyat hareketlerini gösteren bir fiyat çubukları koleksiyonudur. Her çubuk, dönem boyunca ulaşılan en yüksek fiyatı ve dönem boyunca ulaşılan en düşük fiyatı gösteren dikey bir çizgiye sahiptir. Açılış fiyatı küçük bir yatay çizgi ile işaretlenir ayrıldı dikey çizgi ve kapanış fiyatı üzerinde küçük bir yatay çizgi ile işaretlenir sağ dikey çizgi.

Kapanış fiyatı açık fiyatın üzerindeyse, çubuk siyah veya yeşil renkte olabilir. Eğer kapanış açıkın altındaysa, fiyat o dönemde düştü, bu yüzden kırmızı renkte olabilir. Fiyatın daha yüksek veya düşük olmasına bağlı olarak fiyat çubuklarını kodlayan renk, bazı trader’ların trendleri ve fiyat hareketlerini daha net görmelerine yardımcı olur. Renk kodlaması, çoğu grafik platformunda bir seçenek olarak mevcuttur.

Yatırımcılar ve yatırımcılar hangi dönemi analiz etmek istediklerine karar verirler. Her dakika yeni bir fiyat çubuğu gösteren 1 dakikalık çubuk grafik, bir yatırımcı için değil, günlük bir tüccar için yararlı olacaktır. Her hafta fiyat hareketleri için yeni bir çubuk gösteren haftalık çubuk grafik, uzun vadeli bir yatırımcı için uygun olabilir, ancak bir günlük tüccar için çok fazla olmayabilir.

Grafik Çubukları Nasıl Yorumlanır?

Bir çubuk grafik her dönem için açık, yüksek, düşük ve yakın fiyatı gösterdiğinden, tüccarların ve yatırımcıların bir çubuk grafikte kullanabileceği birçok bilgi vardır.

Uzun dikey çubuklar, dönemin en yüksek ve en düşük seviyesi arasında büyük bir fiyat farkı olduğunu göstermektedir. Bu, söz konusu dönemde oynaklığın arttığı anlamına gelir. Bir çubuk çok küçük dikey çubuklara sahip olduğunda, çok az dalgalanma olduğu anlamına gelir.

Açık ve kapalı arasında büyük bir mesafe varsa, fiyat önemli bir hamle yaptığı anlamına gelir. Eğer kapanış açık seviyenin çok üzerinde ise, alıcıların gelecek dönemlerde daha fazla alım yapacağına işaret edebilecekleri dönemde çok aktif olduklarını gösteriyor. Eğer kapanış açıklığa çok yakınsa, dönem boyunca fiyat hareketinde çok fazla mahkumiyet olmadığını gösterir.

Kapağın yüksek ve alçaka göre konumu da değerli bilgiler sağlayabilir. Eğer bir varlık dönem içinde daha yüksek bir artış göstermişse, ancak kapanış en yüksek seviyenin çok altında ise, bu dönem satıcıların geldiği anlamına gelir. Varlık, dönem boyunca en yüksek seviyesine yakın kapandığından daha az yükseliş gösterir.

Çubuk grafik, fiyatın dönem boyunca yükselip almamaya bağlı olarak renklendirilirse, renkler bir bakışta bilgi sağlayabilir. Genel bir artış trendi tipik olarak daha yeşil / siyah çubuklar ve güçlü yukarı yönlü fiyat hareketleri ile temsil edilir. Düşüş trendleri tipik olarak daha fazla kırmızı çubuk ve güçlü aşağı yönlü fiyat hareketleri ile temsil edilir.

Çubuk Grafik Türleri Nelerdir?

 • Kümelenmiş Kümelenmiş çubuk grafiği, 2B biçiminde çubuklar gösterir.
 • Yığınlanmış çubuk Yığınlanmış çubuk grafikleri tek öğelerin bütünle ilişkisini 2B çubuklar
  halinde gösterir.
 • % 100 yığılmış %100 yığılmış çubuk grafik her değerin kategorilerdeki bir toplama katkı
  yüzdesini karşılaştıran 2B çubuklar gösterir.

Çubuk Grafik Örneği

Aşağıdaki grafikte SPDR S&P 500 ETF’deki (SPY) bir çubuk grafik örneği gösterilmektedir. Düşüşler sırasında çubuklar tipik olarak uzar ve uçuculukta bir artış gösterir. Düşüşler, yukarı (yeşil) çubuklara kıyasla daha fazla aşağı (kırmızı) fiyat çubuğu ile işaretlenir.

Çubuk Grafik

Fiyat yükseldikçe, kırmızı çubuklardan daha fazla yeşil çubuk olma eğilimindedir. Bu, eğilimi görsel olarak tespit etmeye yardımcı olur. Tipik olarak kırmızı olmasına rağmen ve bir yükseliş trendi (veya düşüş trendi) sırasında yeşil çubuklar, biri daha baskındır. Fiyatlar böyle hareket eder. Fiyatın yükseliş trendi içinde yükselmesi için, fiyat çubuklarının ortalama olarak daha da yükselterek bunu yansıtması gerekecektir. Fiyat, daha fazla kırmızı çubuk oluşturarak ortalamada düşmeye başlarsa, fiyat geri çekilme veya eğilim tersine dönme eğilimindedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir