HAM PETROL

Petrol fiyatları haftalık kayba hazırlanıyor

Petrol fiyatları hafta boyunca Çin ekonomisinde yavaşlama ve Fed’in sanılandan daha uzun süre sıkı para politikasında kalabileceği endişeleriyle baskılanmasının ardından dün toparlanma ibareleri göstermişti. Ancak haftanın son işlem gününe geldiğimizde, haftalık bazda 3%’ün üzerinde kaybın yaşandığı görülüyor. Teknik açıdan da henüz aşağı yönlü görünümden kurtulan bir pozisyon oluşmuş değil. Suudi Arabistan ve Rusya’nın kısıntı kararları enerji piyasasında küçümsenemeyecek kadar sıkılaşma oluşmasını sağlamıştı. Ancak bu hafta bahsi geçen başlıklar kısıntı kararlarını gölgede bırakmıştı. Dolayısıyla önümüzdeki hafta bu algının değişim değişmeyeceğini takip edeceğiz.

Dünkü toparlanma çabası ile birlikte şu an için ortalamalar sağlıklı bir görünüm sağlamıyor. Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar, grafikte mavi ile görülen trend çizgisinin güncel sınırı durumundaki 80,50 direnci altında kaldığı sürece aşağı yönlü görünüm ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek düşüşlerde 79,50 ve 79,00 seviyeleri hedeflenebilir.

Olası toparlanmalarda 80,50 direnci güncel kaldığı sürece yeni düşüş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla yükseliş isteğinin devamı için 80,50 üzerindeki seyri ve saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 81,00 direnci gündeme gelebilir. Ancak bu alana kadar oluşabilecek hareketlerde de 200 periyotluk üstel hareketli ortalamanın (kırmızı) olası tepkisini takip etmekte fayda olabilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 80,50 direnci altında kaldığı sürece aşağı yönlü görünüm ön planda olabilir.

Günün Önemli Seviyesi: 80,50

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir