ONS ALTIN

ABD Perakende Satışlar verisi ile birlikte anlık görünümde negatif bir performans sergileyen Ons Altın ve Gümüş fiyatları ilgili etkiyi günün kalanında devam ettirmedi. Özellikle orta vadeli alıcıları (Ons Altın için 1890, Ons Gümüş için 21,80) ilgilendiren bölgelere yaklaşırken negatif performansın biraz daha yavaşlaması kısa vadeli satıcılarla orta vadeli alıcıların mücadelesini gözlemleyebilmek adına önemlidir. Bu mücadeleden nasıl bir sonuç çıkacak hususunda haftanın kalanındaki haber takibi önemlidir. ABD’den FOMC Toplantı Tutanakları Euro Bölgesi ve İngiltere’den ise TÜFE verileri ile bu aşamada takip edilebilir. Bugünkü takvimde ise ABD’den 26 Temmuz Fed toplantısının detayları olacak FOMC Toplantı Tutanakları ile dünyanın en önemli problemi Enflasyonun etkilerinin net bir şekilde hissedildiği İngiltere’den gelecek TÜFE verisi sonucu takip edilebilir

Kısa vadeli olarak Ons Altın fiyatını değerlendirdiğimizde 1986 seviyesinden başlayan negatif görünüm önemli bir sıkışma eğilimine dönüşmekle birlikte devam etmektedir. Negatif trendin güncel üst noktası 1910 bölgesi önemli olmakla birlikte kıymetli maden ilgili bölge altında kalmayı sürdürürse baskısına ve sıkışma sürecine devam etmek isteyebilir. Bu düşünce ile 1900 başta olmak üzere 1890 ve 1880 desteklerine doğru gerileme izlenebilir. Özellikle kısa vadeli satıcılarla orta vadeli alıcıların ciddi anlamda mücadele içerisinde olmasını beklediğimiz 1890 seviyesindeki tutumu tepki alımı mı negatif trend rallisi mi sorusunun cevabı için kısa vadeli önemlidir. Olası toparlanmada negatif kanal güncelliğini korumakla birlikte mevcut senaryomuzun sona ermesi içinse trend bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 1940 – 1950 bölgesine doğru yeni bir yolculuk izlenebilir.

*** Ons Altın grafiksel olarak negatif kanal içerisinde seyrini sürdürüyor olsa da önemli bir sıkışma eğilimindedir. Bu da kısa vadeli trend değişebilir mi sorusunu gündeme taşımaktadır. Bu açıdan Dolar Endeksi ve ABD tahvil faiz oranlarının gün içi seyri, Ons Altın’da trend tamam mı devam mı sorusunun cevabı için büyük önem taşımaktadır.

Özetle: Ons Altın 1910 bölgesi altında negatif bölgedeki seyrini

sürdürmektedir.Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 1910 ve 1890

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir