XAUUSD

XAUUSD Haftanın ikinci işlem gününde ABD’den beklenti üzerinde sonuçlanan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları sonrasında Dolar’da oluşan güçlenme emtia fiyatlarındaki baskıyı artırdı. Değerli metallerden Ons Altın uzun zamandır bant hareketi yürüttüğü 1930 – 1990 sıkışmasının alt bölgesine ulaşırken Ons Gümüş 24,17 kritik bariyerden oldukça uzaklaştı ve 22,65 dip noktasına yaklaştı.

Hatırlandığı üzere FOMC ekonomik projeksiyonlarda yer verilen yüzde 5,6’lık faiz tahmini değerli metaller üzerinde baskı oluştururken piyasalar Temmuz’daki toplantıda faiz artışı düşüncesini ana senaryo içerisine barındırmakta ancak Temmuz sonrasında herhangi bir faiz artırımına yönelik güçlü beklentileri olmamakla birlikte FOMC tahmini ile ayrışmaktadır. Bu açıdan 26 Temmuz tarihine kadar gelecek ekonomik göstergelerin sonuçları Fed ve Piyasa katılımcılarının en güncel haliyle süreci değerlendirebilmesi adına önemlidir. Özellikle bugün temsilciler meclisinde yarınsa senatoda gerçekleşecek sunumda Fed Başkanı Powell’ın bu konuya ilişkin düşünceleri Altın ve Gümüş’ün kısa vadeli görünümleri açısından önemlidir. Ayrıca bu hafta çok fazla FOMC üyesi konuşması olacağı için de bu konuya olan yaklaşımlarında en güncel haliyle görebileceğiz. Bugün bu üyelerden Mester, Cook ve Jefferson’un konuşması beklenmektedir.

Ons Altın fiyatını teknik olarak değerlendirdiğimizde 1930 – 1986 bandının alt noktasına ulaşmakla birlikte son fiyatlama davranışı henüz 1930 altında kalıcı bir reaksiyon oluşmaması şeklinde. Bu açıdan bant hareketi devam edebilir beklentisi devam etmekle birlikte Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları neticesinde bant içi pozitif beklenti mi yoksa bant dışı negatif reaksiyon mu sorusunun cevabını arayacağız. Özellikle 1930 seviyesi altına sarkmasından ziyade kalıcı hareketlerin (tercihen 4 saatlik kapanış) negatif yönlü düşünce oluşturmak ya da pozitif düşünceden vazgeçebilmek adına önemli bir referans olabileceğini söyleyebiliriz. Bant içerisinde kalması durumunda 1960 ara direnç noktası olmakla birlikte bandın sona ermesi durumunda psikolojik 1900 seviyesine doğru yeni bir baskı gündemimizi meşgul edebilir.

Özetle: Ons Altın 1930 seviyesinde karar aşamasındadır.

Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 1930

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir