YURT DIŞI PİYASALARDA SON DURUM

Asya endeksleri geriledi

Fed Başkanı Powell’ın bugün gerçekleştireceği konuşma öncesinde dün faiz beklentilerinin agresifleşmesiyle ve hazine getirilerinde yukarı yönlü baskı oluşmasıyla birlikte borsalarda satışlar geldi. ABD’de kayıplar 1%’i aşarken, Nasdaq neredeyse 2% değer kaybetti.

Asya seansında da buna benzer bir görünüm oluştu. Japon Nikkei endeksi 1,85%, Hong Kong endeksi 1%, Şangay endeksi 0,45% civarında değer kaybetti. ABD endeks vadelileri ise Asya seansında karışık bir seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,24% bölgesinde seyrediyor.

Powell’ın bugünkü konuşmasında veri odaklı seyrin devam edeceği vurgusunu tekrarlama olasılığı yüksek görülüyor. Bu nedenle son dönem verilerini baz alarak daha şahin bir tutum takınması şu an ikinci planda gibi görünüyor.

Öte yandan Tokyo çekirdek enflasyonu piyasa beklentisinin de altında, 2,8% düzeyinde olarak Ekim 2022’den bu yana yapılan ölçümlerdeki en düşük düzeye ulaştı.

Dün TCMB bir hafta vadeli repo faiz oranını (politika faizi) 750 baz pıuan artırarak 25%’e getirdi. Piyasa beklentisi faizin 20%’ye çıkarılacağı yönündeydi. Böylece faiz 2004 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Enflasyonla mücadele vurgusu yapılırken, enflasyonda yukarı yönlü risk oluşturan faktörler hala güncel durumda. Buna rağmen 2023 yılı sonrasında enflasyonun gerileyeceği beklentisi sürüyor. Enflasyonda görünümünde dikkate değer gerileme sağlanana kadar mevcut politika duruşunun arkasında olunacağı tekrarlandı.

Alman Ifo İşletme Güveni

Alman Ifo İşletme Güveni Temmuz ayında 87,3 puana düşerek son 4 ayın en düşük seviyesine ulaşmıştı. Endeks, ekonominin sanılandan daha uzun sürede toparlanabileceği beklentisini ön plana çıkarmış, bunda da yüksek enflasyon ve faiz seviyelerini sebep olarak göstermişti. Endekse ilişkin beklentiler bu koşulun devam edebileceğini gösteriyor. Ağustos ayı için beklenti 86,7 düzeyinde bulunuyor.

Jackson Hole Sempozyumu: Gözler para politikasına ilişkin ipuçlarında olacak

Küresel piyasalar açısında bu hafta en çok konuşulan başlıklardan biri tahvil getirilerindeki yükselişti. Yükselişteki en büyük faktör olan faizlerin sanılandan uzun süre yükseliş seviyelerde kalacağı endişesi olduğu için, piyasalar bu konuda ipucu verebilecek her türlü veriye karşı hassasiyetini artırmış durumda. İşte bu hassasiyet nedeniyle para politikası konusunda yetkili isimlerin konuşmaları da yakından takip ediliyor.

24 Ağustos’ta başlayıp 3 gün sürecek sempozyumun konusu küresel ekonomideki yapısal değişiklikler olacak. Birçok merkez bankası yetkilisinin konuşması beklenen sempozyumda gözler tabi ki Fed Başkanı Powell’da olacak. Fed ajandasına göre Powell’ın 25 Ağustos Cuma günü TSİ 18:05’te konuşması bekleniyor.

Para politikalarına ilişkin yapılabilecek açıklamalar, son dönemde enerji ve gıda fiyatları, sıkı istihdam piyasasının korunması, artan ekonomik aktivite gibi faktörlerle yukarı yönlü risklere maruz kalan enflasyon ve büyüme sonrası ortaya çıkan faiz beklentileri açısından önemli olacaktır

Parite

Emtia

Borsa Endeksi

Tahvil Faiz Oranı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir